Dzień Bezpiecznego Internetu – to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

W tym roku w naszej szkole obchody związane z tym świętem trwały od 6 lutego do końca marca.

Uczniowie naszej placówki wzięli udział w lekcjach on-line zorganizowanych przez Safer Internet, poświęconych m.in. tematyce:

„Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa.

„Z internetem świat jest bliski”.

„Sieciaki – poznaj bezpieczny internet”.

„Jak odróżnić fake od newsa?”

„Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić?’

„Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwiać nam pracę?’

„Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”

„Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?”

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie na plakat promujący bezpieczeństwo w sieci oraz przygotowali film prezentujący zasady netykiety. Zrealizowali również zajęcia z projektu „3…2…1…Bezpieczny Internet”.

Uczniowie klas młodszych również uczestniczyli w lekcjach on-line, realizowali projekt „Owce w sieci: oraz „Sieciaki.pl”. Uczniowie klas I i II obejrzeli przedstawienie pt. „Komputer – mój przyjaciel” promujące bezpieczeństwo w sieci w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w wykonaniu uczniów ze szkoły w Dobieszu.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie w sieci każdego dnia!