Opis działalności kółka przyrodniczego w roku szkolnym 2025/2026

Opiekun: Danuta Matracka

W roku szkolnym 2025/2026 kółko przyrodnicze cieszy się rekordowym zainteresowaniem – zapisało się do niego aż 28 uczniów. Nasze zajęcia odbywają się raz w tygodniu i koncentrują się przede wszystkim na badaniach terenowych, które stanowią najbardziej naturalny i angażujący sposób poznawania przyrody. Uczniowie szczególnie cenią tę formę pracy, ponieważ umożliwia im bezpośredni kontakt z naturą, obserwację procesów biologicznych oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Podczas spotkań zwracamy uwagę na piękno i kruchość środowiska, a także na zmiany zachodzące w naszym regionie pod wpływem zmian klimatycznych. Analizujemy skutki suszy, obserwujemy wpływ wycinki drzew na lokalne ekosystemy i omawiamy rolę lasów w ograniczaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Regularnie prowadzimy obserwacje ptaków sezonowych oraz organizmów leśnych i łąkowych. Monitorujemy także poziom wody w rzece Czarnej, co stanowi ważny element edukacji hydrologicznej.

We wrześniu, w odpowiedzi na letnią suszę, uczniowie założyli wodopój dla zwierząt, wspierając lokalną faunę w trudnym okresie. Jesienią przygotowaliśmy i wysłaliśmy petycję do Lasów Państwowych w sprawie wstrzymania wycinki lasu w Czaplinku. W terenie rozpoznawaliśmy gatunki grzybów i omawialiśmy ich znaczenie w utrzymaniu równowagi ekosystemów.

10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji posadziliśmy na terenie przyszkolnym nasiona kilku gatunków dębów, mając nadzieję, że w przyszłości dadzą cień kolejnym pokoleniom uczniów. Po pierwszych opadach śniegu prowadziliśmy badania tropów zwierząt, ucząc się rozpoznawania gatunków po pozostawionych śladach.

W bieżącym roku wzięliśmy również udział w konkursie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych „Leśne i nieleśne olbrzymy”, zdobywając dwa wyróżnienia. Zadanie konkursowe było ściśle związane z naszą działalnością – uczniowie wyszukiwali drzewa pomniki przyrody oraz okazy, które powinny otrzymać taki status, wykonując ich dokumentację fotograficzną i opisową.

Zaangażowanie uczniów, ich ciekawość świata oraz podejmowane inicjatywy dowodzą, że kółko przyrodnicze w pełni spełnia oczekiwania młodzieży. To przestrzeń, w której zdobywają wiedzę, rozwijają wrażliwość ekologiczną i uczą się odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału – przyroda ma nam jeszcze wiele do pokazania.